Efter flere års magtkamp: USA slipper kontrollen med verdens webadresser

USA har efter flere års pres indvilliget i at slippe kontrollen med internettet og herunder navngivningssystemet DNS. Flere amerikanske politikere udtrykker bekymring over udviklingen.

Artikel top billede

DNS, USA, NSA, EU og så lige Icann.

Det er de vigtigste forkortelser i en ny udvikling med kontrollen af internettets webadresser.

For webadresser som Computerworld.dk har af historiske årsager i flere år været administreret af USA i tæt parløb med internettets styringsorgan, Icann (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Nu skal kontrollen over webadresser helt og aldeles overdrages til non-profit-organisation Icann.

Det betyder konkret, at blandt andet DNS - Domain Naming System - med navngivning af meningsfyldte webadresser fremfor IP-adresser bestående af en masse tal overdrages til Icann.

Det skriver BBC.

EU bankede i bordet

I over 20 år har USA siddet på magten, når det kom til navngivningen af webadresser ovenpå de noget uforståelige og for menigmand intetsigende IP-adresser.

Senest i 2014 bankede EU-folk i bordet og krævede en mere neutral styring med DNS ovenpå afsløringer af massiv amerikansk overvågning fra landets efterretningstjeneste NSA.

Den sag kan du læse mere om her: EU efter skandale: USA skal afgive kontrollen over internettet

USA har mærket det stigende diplomatiske pres for at slippe tøjlerne med internet-udviklingen, og har nu givet efter.

Fra 1. oktober vil Icann således nøglerne til kongeriget, som en ekspert udtaler til BBC, når organisationen tager den fulde kontrol over DNS fra USA.

Kontrollerer stadig fra USA

Almindelige mennesker vil næppe mærke noget til den nye DNS-administration.

En række republikanske politikere fra USA med den tidligere præsidentkandidat Ted Cruz som medunderskriver har dog udtrykt bekymring over udviklingen.

Bekymringen skyldes, at de amerikanske politikere frygter, at fremmede magter som eksempelvis Kina og Rusland får mere at skulle have sagt, når Icann til efteråret er suverænt i spidsen for nettets navnesystem.

Disse nationer har tidligere bedt FN om at varetage DNS, men det blev altså Icann, som bor i den amerikanske delstat Californien.

Læs også:

Hackere slår til mod internettets ICANN: Snupper brugernes adgangskoder

Microsoft køber pornodomæne til sin Office-pakke

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics